Quantcast
Channel: EHS Skalica - Technická podpora
Viewing all 55 articles
Browse latest View live

Automatický Whitelisting

$
0
0

O čo ide?

Whitelist je zoznam e-mailových adries. E-maily prijaté z adresy nachádzajúcej sa vo Whiteliste, nebudú nikdy označené ako SPAM.

Blacklist je zoznam e-mailových adries s opačnou funkciou ako Whitelist. E-maily prijaté z adresy nachádzajúcej sa v Blackliste, budú vždy označené ako SPAM.

Automatický Whitelisting je funkcia, kedy sa Whitelist vytvára automaticky, na základe nejakých pravidiel.


 

Ako funguje automatický Whitelisting?

Pri odosielaní e-mailov server doplní všetkých adresátov do užívateľovho Whitelistu. To však len za predpokladu, že užívateľ odosiela maily protokolom SMTP (teda zo samostatného e-mailového programu - nie WebMailu) cez náš server a pri pripojení sa overí užívateľským menom a heslom (ktoré môže byť zapamätané v poštovom programe).

Výsledkom je, že správy od ľudí, s ktorými si e-mailujete nebudú zaraďované do SPAMu a to ani v prípade, ak títo ľudia používajú e-mailové servery, ktoré sú označené ako zdroje SPAMu, alebo iného škodlivého obsahu.

E-mailové adresy, s ktorými dlho nekomunikujete sú po niekoľkých mesiacoch z Whitelistu automaticky odstránené.

Whitelist aj Blacklist si môžete zobraziť cez WebMail na adrese mail.ehs.sk v časti "Možnosti" -> "Konfigurácia Spamassassin-u" -> "Zoznam e-mail adries".


Antispamový filter SpamAssassin

$
0
0

O čo ide?

Antispamový filter SpamAssassin je program nainštalovaný na našom mail serveri, ktorý kontroluje príjmané správy a vyhodnocuje pravdepodobnosť, že sa jedná o nevyžiadanú poštu - SPAM.


 

Ako funguje?

SpamAssassin podrobí e-mail niekoľkým testom a podľa ich výsledku mu pridelí body. Čím vyššií počet bodov, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa jedná o SPAM. Ak získa e-mail viac bodov ako je nastavená hranica, označí ho ako SPAM - doplní pred predmet správy text "*****SPAM*****". Obsah e-mailu uloží ako prílohu a nahradí ho zoznamom úspešných testov spolu s bodovým ohodnotením. Do každého kontrolovaného e-mailu SpamAssassin dopĺňa hlavičky s informáciami o priebehu a výsledku kontroly.

V prípade, že správa získa vysoký počet bodov (je vysoká pravdepodobnosť, že ide o SPAM), SpamAssassin sa "naučí" jeho charakteristické znaky. Podobne ak správa nezíska žiaden bod (ide s vysokou pravdepodobnosťou o regulárny e-mail).

 

Ako sa zbavím e-mailov označených "*****SPAM*****"?

Môžete tak urobiť dvoma spôsobmi:

Vytvoriť pravidlo pre e-maily na našom serveri

V tomto prípade budú označené správy ukladané do priečinka "Nevyžiadaná pošta" (karantény) na serveri a Váš poštový program sa nebude zdržiavať ich prijímaním. Ak by sa stalo, že SpamAssassin označí ako SPAM správu, ktorú očakávate, nájdete ju po pripojení cez WebMail v priečinku "Nevyžiadaná pošta". Po mesiaci budú tieto správy z karantény automaticky vymazané.

Postup pre vytvorenie pravidla

Vytvoriť pravidlo pre e-maily vo Vašom poštovom programe

V tomto prípade bude Váš poštový program načítavať všetky správy a po prijatí oddelí označené správy do samostatného priečinka SPAM tak, aby sa nezobrazovali ako nová doručená pošta. Najpoužívanejší poštový program - MS Outlook Express však nedokáže vymazávať staršie správy z priečinka, takže budete musieť obsah priečinka SPAM čas od času vymazávať ručne.

Postup pre vytvorenie pravidla


 

Môžem si SpamAssassin prispôsobiť?

Áno. Môžete tak urobiť pomocou prehliadača Internetu na našom WebMaili na adrese mail.ehs.sk v časti "Osobné nastavenia" -> "SPAM". Konfigurácia je rozdelená na niekoľko častí. Najdôležitejšie sú:

  • Všeobecné nastavenia: tu môžete nastaviť hranicu bodov, nad ktorú bude e-mail považovaný za SPAM a označenie v predmete
  • Pravidlá adries: tu môžete zadať zoznam povolených a zakázaných odosielateľov; e-maily zo zakázaných adries budú vždy považované za SPAM, naopak e-maily z povolených adries nebudú nikdy považované za SPAM

Príklad: E-maily od obchod@hornadolna.sk mi SpamAssassin chybne označuje ako SPAM. Čo môžem urobiť?

Doplňte adresu obchod@hornadolna.sk (prípadne *@hornadolna.sk) do zoznamu povolených adries. SpamAssassin bude e-maily od obchod@hornadolna.sk (prípadne čokoľvek@hornadolna.sk) považovať za ne-spam. Naviac sa vďaka systému učenia zníži pravdepodobnosť, že podobné e-maily (s podobným obsahom) budú v budúcnosti označené ako SPAM.

 

Ako zistím prečo, doručenie môjho e-mailu trvalo tak dlho?

$
0
0

Ako prebieha doručenie e-mailu

Keď odošlete e-mail, Váš poštový program sa spojí s mailovým serverom Vášho poskytovateľa pripojenia do siete Internet (prípade so serverom, na ktorom máte e-mailovú schránku zriadenú) a e-mail mu predá. Následne tento mailový server vyhľadá server príjemcu a e-mail sa mu pokúsi doručiť. Ak sa to nepodarí, pokúsi sa predať správu mailovému serveru, ktorý je v blízkosti serveru príjemcu. V prípade neúspechu sa pokúša e-mail opakovane doručiť ešte niekoľko dní (obvykle 4).

E-mail teda putuje cez niekoľko mailových serverov. Každý z nich doplní do hlavičky e-mailu informáciu o tom, kedy a od ktorého počítača e-mail prijal.


 

Ako zistím kade e-mail putoval a koľko sa tam zdržal

Postup je pre najpoužívanejšieho klienta pošty - MS Outlook Express 6. Pre ostatné programy je postup podobný.

V zozname e-mailov kliknete pravým tlačidlom myši na vybraný e-mail, vyberiete "Vlastnosti" a záložku "Podrobnosti". Tu uvidíte zoznam hlavičiek. Pre nás sú zaujímavé hlavičky označené Received:. Môžu vyzerať napr. nasledovne:

Received: from mail.italcom.biz (host165-112.pool80206.interbusiness.it [80.206.112.165])
by bean.ehs.sk (8.12.8/8.12.8) with ESMTP id i7GE6kSj014775
for <
test@ehs.sk>; Mon, 16 Aug 2004 16:06:46 +0200

Z nich môžme vidieť že:

  • e-mail bol prijatý serverom bean.ehs.sk (za slovom by)
  • od počítača ktorý sa predstavil ako mail.italcom.biz (za slovom from) a mal IP adresu 80.206.112.165
  • pre e-mailovú adresu test@ehs.sk (za slovom for)
  • dňa 16. Augusta 2004 o 16:06:46 +0200 (udáva rozdiel od času na 0-tom poludníku, v tomto prípade +2hod, teda SEČ)

Týchto hlavičiek je v každom e-maili niekoľko a z rozdielu časových údajov na jednotlivých serveroch ľahko vypočítate, koľko každému z nich doručenie Vášho e-mailu trvalo.

To je všetko.

Zabezpečte si Facebook

$
0
0

Čoraz častejšie sa stretávame so zneužitím Facebookových účtov užívateľov. Následky takýchto incidentov bývajú od zosmiešnenia osoby až po vážne rodinné situácie. Ukážeme si, ako málo stačí urobiť na to, aby sme tomu zabránili.

Ochrana počítača pred zneužitím z Internetu

$
0
0

Prečo

Pri pripojení k sieti Internet, najmä pri trvalom pripojení napríklad prostredníctvom mikrovlnného spoja, rastie nebezpečenstvo zneužitia Vášho počítača iným užívateľom siete Internet. Útočník môže zneužiť buď nesprávne nastavenú službu na Vašom počítači, alebo chybu niektorého Vášho programu.

Riešením je nepovoliť službám, ktoré by mohli byť zneužité, spracúvanie požiadavok z Internetu a tiež aktivovať firewall.

Nastavenie SSL šifrovania pri prenose e-mailov

$
0
0

Prečo

Komunikácia s mail serverom (pri príjmaní a odosielaní e-mailov) prebieha štandardne bez šifrovania. To znamená, že ak je niekto schopný zachytiť Vašu komunikáciu s mail serverom, môže získať Vašu korešpondenciu. Ak ste pripojení do Internetu prostredníctvom mikrovlnného pripojenia, je toto riziko veľké. Nastavením šifrovania vo Vašom poštovom programe podstatne sťažíte útočníkovi prečítanie Vašej komunikácie s mail serverom.


 

Ako

Postup je pre najpoužívanejšieho klienta pošty - MS Outlook Express 6. Program Mozilla Thunderbird pri vytváraní e-mailového účtu nastaví šifrovanú komunikáciu so serverom automaticky. Pre ostatné programy je postup podobný.

Otvoríte zoznam Vaších účtov príkazom z menu "Nástroje" -> "Účty". Tu si vyberiete účet, ktorý používate pri pripojení k nášmu serveru (jeho názov nemusí byť rovnaký, ako je na obrázku) a kliknite na tlačidlo "Vlastnosti".

Na karte účtu vyberte záložku "Spresnenie" a označte, že server odchádzajúcej (SMTP) aj prichádzajúcej (POP3) pošty vyžaduje zabezpečené pripojenie (pozor na čísla portov) a zatvoríte dialóg tlačidlom "Ok". Taktiež zatvoríte okno so zoznamom účtov tlačidlom "Zavrieť".

V ďalšom kroku preveríte, či máte nainštalovaný potrebný certifikát. Spustíte príjem pošty tlačidlom "Prijať/Odoslať". Ak sa počas príjmu zobrazí upozornenie zabezpečenia podobné ako na obrázku, je potrebné nainštalovať certifikát Certifikačnej autority EHS. Zatvoríte upozornenie tlačidlom "Nie" a pokračujete podľa návodu na inštaláciu certifikátu.

 

Možné problémy

V prípade, že máte nainštalovaný antivírový program (napr. NOD32, Norton Antivirus), môže sa stať, že odosielanie pošty šifrovaným pripojením nebude možné a skončí s chybou. Predpokladáme že je to preto, lebo antivírový program "nevidí" obsah šifrovanej komunikácie a teda nemôže skontrolovať odchádzajúcu poštu proti vírusom. V takom prípade sú možné dve riešenia - buď vypnúť odosielanie mailov šifrovaným pripojením, alebo zakázať antivírovému programu kontrolu odchádzajúcej pošty.

Inštalácia SSL certifikátu Certifikačnej autority EHS pre MS Internet Explorer

$
0
0

Prečo

Inštaláciou certifikátu Certifikačnej autority EHS presvedčíte váš počítač, aby dôveroval nami vydaným certifikátom. V prípade problému s certifikátom, sa zobrazí chybová stránka podobná nasledovnej:

Celý postup sa môže mierne odlišovať pre rôzne verzie programu MS Internet Explorer. My sme použili MS Internet Explorer 7.0.


 

Ako

Stiahnete si tento certifikát a priamo ho otvoríte.

 

Po stiahnutí sa certifikát zobrazí. "Sprievodcu importom certifikátov" spustíte kliknutím na "Nainštalovať certifikát".

 

Prekliknete sprievodcu "Ďalej".

 

Vyberiete umiestnenie certifikátu "Dôveryhodné koreňové certifikačné úrady" (vo Windows XP môžete ponechať automatický výber) a pokračujete tlačidlom "Ďalej".

 

Import potvrdíte tlačidlom "Dokončiť".

 

Skontrolujete certifikát (odtlačky) a odsúhlasíte totožnosť certifikátu.

Po úspešnej inštalácii odporúčame program MS Internet Explorer ukončiť a znovu spustiť.

Inštalácia SSL certifikátu Certifikačnej autority EHS pre Mozilla Firefox

$
0
0

Prečo

Inštaláciou certifikátu Certifikačnej autority EHS presvedčíte váš počítač, aby dôveroval nami vydaným certifikátom. V prípade problému s certifikátom, sa zobrazí chybová stránka podobná nasledovnej:

 

Pre pokračovanie je potrebné buď pridať výnimku, alebo nainštalovať certifikát certifikačnej autority, ktorým povolíte prístup aj na ďalšie naše servery, ktorých komunikácia je chránená šifrovaním.

Celý postup sa môže mierne odlišovať pre rôzne verzie programu Mozilla Firefox. My sme použili Mozilla Firefox 3.0.1.


 

Ako

Stiahnete si tento certifikát a uložíte ho na disk.

 

V programe Mozilla Firefox otvoríte menu "Nástroje" -> "Možnosti...".

 

V dialógu "Možnosti" si vyberiete si kartu "Rozšírené" -> "Šifrovanie" a stlačíte "Certifikáty".

 

V "Správcovi certifikátov" si vyberiete kartu "Autority" a načítate stiahnutý certifikát stlačením tlačidla "Importovať...".

 

V dialógu "Stiahnutie certifikátu" povolíte uznávanie certifikačnej autority EHS aspoň pre identifikáciu serverov.

Pomocou tlačidla "Zobraziť" si môžete overiť odtlačok certifikátu a následne ukončíte "Stiahnutie certifikátu" tlačidlom "Ok".

 

Po ukončení "Správcu certifikátov" a dialógu "Možnosti" máte vystarané.


Inštalácia SSL certifikátu Certifikačnej autority EHS

$
0
0

Prečo

Inštalácia certifikátu Certifikačnej autority EHS v súčasnosti nie je potrebná, pretože na svojich serveroch používame certifikáty vydané inou všeobecne dôveryhodnou certifikačnou autoritou.

Ako

Postup sa líši podľa používaného programu:

 

Elektronicky podpísané dokumenty

$
0
0

Prečo

Z dôvodu zefektívnenia našej činnosti sme začali doručovať ekonomické dokumenty (faktúry, vyúčtovania, ...) v elektronickej forme. Aby sa zabezpečila pravosť a nemennosť takéhoto dokumentu, musí byť podpísaný elektronickým podpisom. Pravidlá upravuje zákon č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise, zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH a ďalšie predpisy.

Elektronicky podpísaný dokument je v našom prípade súbor PDF.


 

Ako si môžem overiť platnosť podpisu

Elektronicky podpísaný PDF dokument má v pravom hornom rohu ikonu, ktorá informuje o platnosti podpisu - či je samotný podpis dôveryhodný, či nebol dokument po podpise upravovaný a pod.

            


 

Platnosť podpisu nie je možné overiť

Ak Adobe Reader nedokáže overiť platnosť podpisu, je potrebné skontrolovať niektoré nastavenia.

 

Nastavenie Adobe Readera

V Adobe Readeri je potrebné nastaviť, aby dôveroval identitám (certifikátom) z Windows. V menu "Úpravy" -> "Predvolby" si zvolíte kategóriu "Zabezpečenie" a stlačíte "Další předvolby".

 

Na karte "Integrace z Windows" označte zobrazené voľby (všetky) a potvrdíte.

 

Import certifikátu CA Disig

Ak Váš počítač (Windows) nie je pravidelne aktualizovaný, môže sa stať, že nemáte certifikát CA Disig (certifikačnej autority). Postup na jeho nainštalovanie nájdete na stránke CA Disig.

Bezpečnostné varovanie pri prístupe na bezpečné (https) web servery

$
0
0

Varovanie v programe MS Internet Explorer 6

 

Varovanie v programe MS Internet Explorer 7

 

Varovanie v programe Mozilla Firefox 3

 

Čo sú zabezpečené web servery

Zabezpečené web servery sú také, ktoré šifrujú komunikáciu medzi nimi a klientom (napr. Internet Explorerom, Firefoxom atp.). Šifrovanie tejto komunikácie výrazne znižuje riziko jej zachytenia a zneužitia neoprávnenou osobou. Zabezpečené web servery využívajú banky (Internetbanking), internetové obchody (pri zadávaní osobných informácií), freemailové servery a ďalšie, ktoré pracujú s dôvernými informáciami.

Kliknutím na túto ikonu si môžete zobraziť certifikát servera. Adresa takéhoto servera začína https, namiesto http. Odporúčame Vám nezadávať dôverné informácie na web stránky, ktoré nemajú takéto označenie.To, že komunikujete s bezpečným serverom indikuje prehliadač ikonkou .

To, že je server zabezpečený ale automaticky neznamená, že mu môžete dôverovať. To musíte usúdiť z jeho adresy a certifikátu, prípadne certifikátu certifikačnej autority (CA), ktorá mu certifikát vydala.

 

Čo je certifikát

Certifikát je súbor obsahujúci údaje, pomocou ktorých je schopný počítač overiť totožnosť osoby, organizácie, alebo iného počítača. Využíva sa napr. pri digitálnom podpise, pri šifrovanom prenose dát (SSL - https, smtps, pop3s, ...). Certifikát vydáva certifikačná autorita.


 

Ako prebieha komunikácia

Pri prístupe na bezpečný server pošle tento klientovi svoj SSL certifikát (viď. Inštalácia SSL certifikátu EHS).  Klient si ho overí a ak mu dôveruje, pokračuje s ním v šifrovanej komunikácii. Ak mu nedôveruje, zobrazí bezpečnostné varovanie (viď. obrázok), kde sa užívateľ rozhodne, či bude serveru dôverovať a bude s ním komunikovať, alebo nie.


 

Čo znamenájú 3 body v bezpečnostnom varovaní

Bezpečnostné varovanie pozostáva z 3 kontrol. Úspešnosť každej kontroly indikuje ikonka. Kontroly sú v tomto poradí:

  • kontrola, či je certifikát vydaný spoločnosťou, ktorej dôverujeme (máme jej certifikát nainštalovaný v počítači) (!)
  • kontrola, či platnosť certifikátu nevypršala
  • kontrola, či certifikát "patrí" k serveru, s ktorým komunikujete (!!)

Žltý výkričník pri niektorej z kontrol znamená, že certifikát ju nespĺňa.


 

Čo mám urobiť

Certifikát je vydaný spoločnosťou, ktorej nedôverujeme

Ak ide o server, s ktorým chcete komunikovať aj v budúcnosti, je potrebné nainštalovať si príslušný certifikát. Ak ide o jednorazový prístup, zvážte vysoké bezpečnostné riziko.

Povoľte prístup a hľadajte postup inštalácie certifikátu na tomto serveri. Ak ho nenájdete, kontaktujte linku technickej podpory majiteľa servera a vyžiadajte si certifikát, ktorým je certifikát servera podpísaný. Ten si nainštalujte podobným postupom ako v Inštalácia SSL certifikátu EHS. V prípade správnej inštalácie sa Vám pri ďalšom prístupe toto varovanie už nezobrazí.

Platnosť certifikátu vypršala

Ak nie je certifikát príliš starý (zobrazíte si to kliknutím na tlačidlo "Zobraziť certifikát") je riziko zneužitia nízke. Povoľte prístup na stránku. Ak by majiteľ servera certifikát v dohľadnej dobe neaktualizoval, upozornite ho na jeho neplatnosť.

Certifikát nepatrí k serveru

V tomto prípade je riziko zneužitia veľmi vysoké. Odmietnite prístup na túto stránku a kontaktujte majiteľa servera.

Zmena DNS serverov

$
0
0

Zmenu treba vykonať v počítači, ktorý je pripojený na Internet. Ak máte pripojených viac počítačov (zariadení) cez vlastný router, treba zmeny vykonať len v routeri. Odporúčame Vám priniesť router (spolu s napájacím adaptérom) k nám, kde Vám zmenu bezplatne a na počkanie urobíme.

DNS servery môžete zmeniť vo vlastnostiach protokolu TCP/IP (Internetový protokol) Nastavenie pripojenia na Internet.

Čo je DNS server?

Úlohou DNS je preklad názvov serverov v sieti Internet na ich číselné adresy (a naopak). Názvy serverov sú pre človeka ľahšie zapamätateľné ako číselné adresy, ktoré v skutočnosti počítače pri komunikácii medzi sebou používajú.

Vlastné DNS názvy

$
0
0

O čo ide?

Ak máte pridelenú verejnú IP adresu a pripájate sa k zariadeniam vo Vašej sieti z iných sietí, musíte pri pripojení obvykle zadávať IP adresu Vašej siete, napr. 66.77.88.99. Ak si to chcete zjednodušiť, môžete si vytvoriť vlastný, ľahšie zapamätateľný názov v DNS, ktorý budete zadávať namiesto neho, napr. mojrouter.v.ehs.sk. Prvá časť názvu musí byť jedinečná, prípona v.ehs.sk je povinná.

V prípade, že máte pridelený IPv6 prefix, môžete si pomenovať trvalé IPv6 adresy jednotlivých zariadení vo Vašej sieti.

Podobnú službu (DynDNS) ponúka aj väčšina WiFi routerov, nie vždy je však bezplatná.

Aké sú výhody?

  • ľahšie zapamätateľná adresa počítača
  • adresa zostane aktuálna aj po zmene pridelenej IPv4 adresy, resp. IPv6 siete

Ako na to?

Vlastné DNS názvy si môžete vytvoriť na net.ehs.sk.

 

Politika férového využívania Internetu (FUP)

$
0
0

Čo je férovosť využívania Internetu?

Politika férového využívania Internetu sa aplikuje len pri zdieľaných pripojeniach na Internet. V týchto programoch je rýchlosť pripojenia zdieľaná niekoľkými užívateľmi. Čím viac z nich v jednom momente používa Internet, tým menšia rýchlosť na každého pripadá. Vďaka tomu, že v jednom momente obvykle používa Internet len malá časť užívateľov, môže ich prenosová rýchlosť dosahovať maximálnu povolenú (teda tú, ktorá je udávaná v názve programu pripojenia na Internet).

Ak všetci užívatelia zdieľaného pripojenia využívajú pripojenie na Internet približne rovnako často, je to fér. Každý z nich si odhryzne z pomyselného koláča rovnaký kus. Každý z nich obmedzuje tých ostatných rovnako ako oni jeho.

Predstavme si opačný extrém, kedy jeden užívateľ 24 hodín denne sťahuje z Internetu napr. CD-čka. Vďaka nemu môžu ostatní užívatelia tohto zdieľaného pripojenia dosiahnuť maximálne 1/2 z maximálne povolenej rýchlosti. Takýto užívateľ obmedzuje ostatných výrazne viac, ako oni jeho. Toto nie je fér.

Najvýraznejšie sa táto neférovosť prejavuje v prípadoch, kedy je program pripojenia na Internet paušálny (tiež nazývaný flat), teda taký, kedy mesačný poplatok nezávisí od jeho využívania (či už času, alebo množstva prenesených dát). Intenzívny užívateľ Internetu tu nie je nijako motivovaný, aby uvoľnil (neobmedzoval) zdieľané pripojenie ostatným užívateľom.

 

Čo s tým môžeme urobiť?

Rôzni poskytovatelia pripojenia na Internet riešia tento problém rozdielne. Intenzívnych užívateľov Internetu pri prekročení istej hranice penalizujú napr.

  • spoplatnením prenesených dát
  • znížením prenosovej rýchlosti
  • zablokovaním pripojenia na Internet
  • ...

 

Čo s tým robíme v EHS?

V sieti EHS nie je FUP aplikovaná.

Nastavenie pripojenia na Internet Windows XP

$
0
0

(Nastavenie pripojenia na Internet Windows 7 (Vista))

 

Otvorenie konfigurácie siete

Otvoríte Sieťové pripojenia ("Štart-> "Nastavenie" -> "Ovládací panel(-> "Pripojenie k sieti a Internetu") -> "Sieťové pripojenia".

Zobrazí sa zoznam sieťových pripojení. Počet pripojení, ktoré sú v ňom zobrazené závisí na konfigurácii počítača. Je potrebné vybrať správne pripojenie. Obvykle je nazvané "Pripojenie k miestnej sieti", ak ich je viac, môže názov obsahovať aj číslo. Ak je správne pripojený kábel počítačovej siete, nesmie byť pri pripojení zobrazený červený krížik. Pripojenia, ktoré obsahujú slovo "Bluetooth" si nevšímajte.

Kliknite na vybrané pripojenie pravým tlačidlom myši a vyberte si (ľavým tlačidlom) položku "Vlastnosti". Otvorí sa okno podobné ako na obrázku (môže sa líšiť jazykom, alebo niektorými položkami).

V zozname "Toto pripojenie používa..." označíte "Internet Protocol (TCP/IP)" a kliknete na tlačidlo "Vlastnosti". Protokoly IP bývajú až takmer na konci zoznamu.

 

Nastavenie IP adries

IP adresy je možné nastaviť automaticky, alebo manuálne. Automatická konfigurácia býva vo Windows prednastavená.

V programoch Metropolitan Internet (činžiaky), alebo ak máte vlastný router (viac počítačov) je potrebné nastaviť automatickú konfiguráciu.

 

 

Pri programoch pre jednotlivcov (rodinné domy, samostatná prijímacia anténa) automatická konfigurácia nemusí fungovať správne a v takom prípade je lepšie manuálne nastavenie potrebných údajov.

Hodnoty v tomto okne upravte presne podľa pokynov poskytovateľa. Hodnoty na tomto obrázku sú len ilustračné - nepoužívajte ich. Nastavením nesprávnych hodnôt môžete znefunkčniť prístup na Internet sebe, ale aj ostatným užívateľom v lokálnej sieti.

Hodnoty v tomto okne upravte presne podľa pokynov poskytovateľa. Hodnoty na tomto obrázku sú len ilustračné - nepoužívajte ich. Nastavením nesprávnych hodnôt môžete znefunkčniť prístup na Internet sebe, ale aj ostatným užívateľom v lokálnej sieti.

Obe dialógové okná zatvoríte postupne tlačidlami "Ok" (resp. "Zatvoriť").

Pre zvýšenie bezpečnosti odporúčame tiež zapnúť firewall (Windows XP majú firewall zabudovaný, treba ho len zapnúť).

Pri prípadných problémoch odporúčame volať náš hotline.


Nastavenie pripojenia na Internet Windows 7 (Vista)

$
0
0

(Nastavenie pripojenia na Internet Windows XP)

 

Otvorenie konfigurácie siete

Z menu Štart v ľavom dolnom rohu obrazovky otvoríte "Ovládacie panely"

 

V nich kliknete na "Sieť a Internet".

 

Kliknete na "Centrum sieťových pripojení a zdieľaní".

 

Následne v ponuke vľavo kliknete na "Zmeniť nastavenie adaptéra".

 

Zobrazí sa zoznam sieťových pripojení. Počet pripojení, ktoré sú v ňom zobrazené závisí na konfigurácii počítača. Je potrebné vybrať správne pripojenie. Obvykle je nazvané "Pripojenie k miestnej sieti", ak ich je viac, môže názov obsahovať aj číslo. Ak je správne pripojený kábel počítačovej siete, nesmie byť pri pripojení zobrazený červený krížik. Pripojenia, ktoré obsahujú slovo "Bluetooth" si nevšímajte.

Kliknite na vybrané pripojenie pravým tlačidlom myši a vyberte si (ľavým tlačidlom) položku "Vlastnosti". V závislosti od nastavenia počítača sa môže zobraziť žiadosť o potvrdenie tejto akcie, ktorú odsúhlasíte.

 

V zozname "Toto pripojenie používa..." označíte "Protokol IP verzia 4 (TCP/IPv4)" a kliknete na tlačidlo "Vlastnosti". Protokoly IP bývajú až takmer na konci zoznamu.

 

Nastavenie IP adries

IP adresy je možné nastaviť automaticky, alebo manuálne. Automatická konfigurácia býva vo Windows prednastavená.

V programoch Metropolitan Internet (činžiaky), alebo ak máte vlastný router (viac počítačov) je potrebné nastaviť automatickú konfiguráciu.

 

 

Pri programoch pre jednotlivcov (rodinné domy, samostatná prijímacia anténa) automatická konfigurácia nemusí fungovať správne a v takom prípade je lepšiemanuálne nastavenie potrebných údajov. 

Hodnoty v tomto okne upravte presne podľa pokynov poskytovateľa. Hodnoty na tomto obrázku sú len ilustračné - nepoužívajte ich. Nastavením nesprávnych hodnôt môžete znefunkčniť prístup na Internet sebe, ale aj ostatným užívateľom v lokálnej sieti.

Okná zatvoríte tlačidlami "Ok".

 

Pri prípadných problémoch odporúčame volať náš hotline.

Nastavenie pripojenia na Internet

$
0
0

Aké údaje potrebujem

Pre konfiguráciu pripojenia na Internet je nutné správne nastavenie protokolu IP v počítači. V niektorých prípadoch to dokáže počítač automaticky. Niekedy je však nastavenie protokolu IP potrebné urobiť ručne. Vtedy je potrebné poznať IP adresu, sieťovú masku, predvolenú bránu a adresu (adresy) DNS servera.

Aktuálne hodnoty DNS serverov sú: 188.123.114.2 a 188.123.114.3.


 

Postupy nastavenia


 

Slovníček

Čo je protokol IP

IP je sada protokolov (pravidiel), pri dodržaní ktorých môžu spolu počítače v sieti Internet komunikovať. V súčasnosti existujú dve verzie protokolu - IPv4 (staršia, stále používaná) a IPv6 (nový nastupujúci štandard).

 

Čo je IP adresa

IP adresa je jedinečná adresa počítača (zariadenia) pripojeného do siete Internet. Umožňuje týmto zariadeniam spolu komunikovať.

V IPv4 pozostáva zo štyroch čísiel oddelených bodkami (napr. 192.168.2.1).

V novšom IPv6 adresa z najviac 8-mich čísiel v hexadecimálnej sústave oddelených dvojbodkami (napr. 2a01:328:e:3001:e23f:4cff:fea8:dd1).

 

Čo je sieťová maska

Sieťová maska je (podobne ako IP adresa) skupina čísiel (napr. pre IPv4 255.255.255.0). Spolu s IP adresou pomáha určiť zoznam IP adries patriacich do rovnakej lokálnej siete - siete obsluhovanej jedným smerovačom.

 

Čo je predvolená brána

Brána je IP adresa smerovača (routera). Smerovač preposiela údaje medzi počítačmi v lokálnej sieti a Internetom.

 

Čo je DNS server

DNS server je počítač, ktorý robí preklad mien počítačov (napr. www.ehs.sk) na IP adresy.

Nastavenie domáceho WiFi routera

$
0
0

Informácie o tom čo je router, ako ho pripojiť na Internet a ako sa k nemu pripojiť cez WiFi si môžete prečítať v tomto článku.

Router, ktorý si u nás (v EHS) zakúpite Vám bezplatne nastavíme. Nasledujúci návod je určený užívateľom, ktorí si zakúpili router inde, alebo si nastavenie routera vymazali (napr. tlačidlom reset).


 

Otvorenie konfiguračnej stránky routera

Domáce routery sa nastavujú pomocou webového prehliadača. Pri prvotnej konfigurácii je potrebné sa pripojiť k routeru káblom (konektor LAN). Počítač si nastaví komunikačné parametre podľa routera.

Na pripojenie ku konfiguračnej stránke routera zadáme v prehliadači do poľa adresa IP adresu routera. Táto je uvedená v návode k routeru a obvykle aj na jeho zadnej strane. Často to býva adresa 192.168.1.1, alebo podobná. Adresu routera môžete zistiť aj z počítača príkazom ipconfig z príkazového riadka. Je uvedená ako Východzia brána.

Pripojenie ku konfigurácii routera vyžaduje zadanie užívateľského mena a hesla. Od výroby býva nastavené meno aj heslo admin. Podrobnosti nájdete v návode k routeru, prípadne na jeho zadnej strane.

Nastavenie routera je možné urobiť manuálne, alebo pomocou sprievodcu. V tomto návode si ukážeme manuálne nastavenie pre jeden konkrétny typ routera. Nastavenie iných typov routerov, alebo nastavenie pomocou sprievodcu vyžaduje zadanie rovnakých, alebo veľmi podobných parametrov.


 

Zabezpečenie nastavení routera

Ako prvé odporúčame zmeniť heslo na prístup ku konfiguračnej stránke routera. V niektorých prípadoch je možné zmeniť aj užívateľské meno.

Zmena hesla

Pôvodné užívateľské meno (Old User Name): meno, pomocou ktorého ste sa k nastaveniu routera pripojili

Pôvodné heslo (Old Password): heslo, pomocou ktorého ste sa k nastaveniu routera pripojili

Nové užívateľské meno (New User Name): nové meno, ktoré chcete nastaviť

Nové heslo (New Password): nové heslo

Potvrdenie hesla (Confirm New Password): zopakujte nové heslo

Nové užívateľské meno a heslo odporúčame uložiť. Nastavenia routera je možné obnoviť do továrenských obvykle dlhým stlačením tlačidla reset na routeri.


 

Nastavenie siete - WAN

Prvým krokom je nastavenie pripojenia routera k sieti Internet - WAN. Obvykle vyhovuje výrobné nastavenie a nie je potrebné nič meniť.

Nastavenie siete - WAN

Typ pripojenia (Connection Type): automatická konfigurácia (Dynamic IP, DHCP, Automatic)

Názov routera (Host Name): Vaše užívateľské meno (pre prístup k e-mailu)

Nastavenia uložíme tlačidlom Uložiť (Save). Po zmene nastavení sa môže router automaticky reštartovať (treba počkať).

Po tomto kroku už začne byť pripojenie na Internet (z počítača pripojeného káblom) funkčné.


 

Nastavenie WiFi

Na tomto mieste nastavíme názov našej bezdrôtovej siete, vyberieme si región, vysielací kanál a zabezpečíme si bezdrôtovú sieť heslom.

Základné nastavenia WiFi

Názov WiFi siete (Wireless Network Name, SSID): ľubovoľný názov, ktorým označíme našu WiFi sieť, podľa neho zariadenia sieť nájdu

Región: Slovak Republic; nastavenie regiónu určuje zoznam kanálov a nastavení, ktoré sú u nás povolené

Kanál (Channel): ponecháme Automatic, alebo môžeme ručne vybrať najmenej obsadený kanál, na ktorom bude naša sieť vysielať

Povoliť WiFi (Enable Wireless Radio): ponecháme označené. Ak nechceme WiFi používať, týmto ju vypneme.

Povoliť vysielanie názvu (Enable SSID Broadcast): ponecháme označené. Ak chceme názov našej siete skryť, môžeme to vypnúť.

 

Zabezpečenie WiFi

Typ zabezpečenia: odporúčame WPA/WPA2 - Personal. Toto nastavenie určuje úroveň šifrovania komunikácie vo WiFi sieti. Tým bráni pripojeniu neznámych užívateľov k WiFi sieti a jej zneužitiu.

Sieťový kľúč (Password, PSK): odporúčame zadať dostatočne zložité heslo. Každé zariadenie, ktoré sa bude chcieť pripojiť Vašej WiFi sieti ho od Vás bude pri prvom pripojení vyžadovať.

Nastavenia uložíme tlačidlom Uložiť (Save).


 

Ďalšie nastavenia

Router umožňuje upraviť veľa ďalších parametrov. Nastavenia, ktoré sme uviedli však postačujú na jeho bezpečné využívanie.

 

Pripojenie k routeru cez WiFi

Postup na pripojenie k WiFi routeru nájdete v tomto článku.

Nastavenie automatickej konfigurácie pripojenia na Internet Windows XP

$
0
0

(Postup pre Widnows 7, Vista)

 

Otvorenie konfigurácie siete

Otvoríte Sieťové pripojenia ("Štart-> "Nastavenie" -> "Ovládací panel(-> "Pripojenie k sieti a Internetu") -> "Sieťové pripojenia".

Zobrazí sa zoznam sieťových pripojení. Počet pripojení, ktoré sú v ňom zobrazené závisí na konfigurácii počítača. Je potrebné vybrať správne pripojenie. Obvykle je nazvané "Pripojenie k miestnej sieti", ak ich je viac, môže názov obsahovať aj číslo. Ak je správne pripojený kábel počítačovej siete, nesmie byť pri pripojení zobrazený červený krížik. Pripojenia, ktoré obsahujú slovo "Bluetooth" si nevšímajte.

Kliknite na vybrané pripojenie pravým tlačidlom myši a vyberte si (ľavým tlačidlom) položku "Vlastnosti". Otvorí sa okno podobné ako na obrázku (môže sa líšiť jazykom, alebo niektorými položkami).

V zozname "Toto pripojenie používa..." označíte "Internet Protocol (TCP/IP)" a kliknete na tlačidlo "Vlastnosti". Protokoly IP bývajú až takmer na konci zoznamu.

 

 

Nastavenie automatickej konfigurácie Protokolu siete Internet

Automatickú konfiguráciu zvolíte prepnutím na "Získať adresu IP zo serveru DHCP automaticky" v hornej časti okna a následne prepnutím voľby na "Zíkať adresu servera DNS automaticky". Pri správnom nastavení sa polia na ručné zadanie IP adries vymažú a zneprístupnia (zošednú).

Obe dialógové okná zatvoríte postupne tlačidlami "Ok" (resp. "Zatvoriť"). Zatvorenie môže trvať niekoľko sekúnd. Následne odporúčame reštartovať počítač.

 

V prípade problémov, alebo otázok neváhajte volať náš hotline.

Nastavenie automatickej konfigurácie pripojenia na Internet Windows 7 (Vista)

$
0
0

(Postup pre Windows XP)

 

Otvorenie konfigurácie siete

Z menu Štart v ľavom dolnom rohu obrazovky otvoríte "Ovládacie panely"

 

V nich kliknete na "Sieť a Internet".

 

Kliknete na "Centrum sieťových pripojení a zdieľaní".

 

Následne v ponuke vľavo kliknete na "Zmeniť nastavenie adaptéra".

 

Zobrazí sa zoznam sieťových pripojení. Počet pripojení, ktoré sú v ňom zobrazené závisí na konfigurácii počítača. Je potrebné vybrať správne pripojenie. Obvykle je nazvané "Pripojenie k miestnej sieti", ak ich je viac, môže názov obsahovať aj číslo. Ak je správne pripojený kábel počítačovej siete, nesmie byť pri pripojení zobrazený červený krížik. Pripojenia, ktoré obsahujú slovo "Bluetooth" si nevšímajte.

Kliknite na vybrané pripojenie pravým tlačidlom myši a vyberte si (ľavým tlačidlom) položku "Vlastnosti". V závislosti od nastavenia počítača sa môže zobraziť žiadosť o potvrdenie tejto akcie, ktorú odsúhlasíte.

 

V zozname "Toto pripojenie používa..." označíte "Protokol IP verzia 4 (TCP/IPv4)" a kliknete na tlačidlo "Vlastnosti". Protokoly IP bývajú až takmer na konci zoznamu.

 

Nastavenie automatickej konfigurácie Protokolu IP

Automatickú konfiguráciu zvolíte prepnutím na "Získať adresu IP zo serveru DHCP automaticky" v hornej časti okna a následne prepnutím voľby na "Zíkať adresu servera DNS automaticky". Pri správnom nastavení sa polia na ručné zadanie IP adries vymažú a zneprístupnia (zošednú).

Obe dialógové okná zatvoríte postupne tlačidlami "Ok" (resp. "Zatvoriť"). Zatvorenie môže trvať niekoľko sekúnd. Následne odporúčame reštartovať počítač.

 

V prípade problémov, alebo otázok neváhajte volať náš hotline.

Viewing all 55 articles
Browse latest View live